Dilemma vrijdag
25 september 2026

Dilemma vrijdag๐Ÿ˜Ž Hoe strikt is de termijn in een concurrentiebeding?

Geschreven door Samantha Kranenburg

๐ƒ๐ข๐ฅ๐ž๐ฆ๐ฆ๐š ๐•๐ซ๐ข๐ฃ๐๐š๐  ๐Ÿ˜Ž

 

๐‰๐ž ๐ก๐ž๐›๐ญ ๐ฆ๐ž๐ญ ๐ž๐ž๐ง ๐ฐ๐ž๐ซ๐ค๐ง๐ž๐ฆ๐ž๐ซ ๐ž๐ž๐ง ๐œ๐จ๐ง๐œ๐ฎ๐ซ๐ซ๐ž๐ง๐ญ๐ข๐ž๐›๐ž๐๐ข๐ง๐  ๐ฏ๐š๐ง ๐Ÿ๐Ÿ ๐ฆ๐š๐š๐ง๐๐ž๐ง ๐š๐Ÿ๐ ๐ž๐ฌ๐ฉ๐ซ๐จ๐ค๐ž๐ง. ๐‡๐ข๐ฃ ๐ฏ๐ž๐ซ๐ญ๐ซ๐ž๐ค๐ญ ๐›๐ข๐ฃ ๐ฃ๐จ๐ฎ, ๐ž๐ง ๐ญ๐ซ๐ž๐ž๐๐ญ ๐ฌ๐ฅ๐ž๐œ๐ก๐ญ๐ฌ ๐Ÿ๐Ÿ‘ ๐๐š๐ ๐ž๐ง ๐ฏรณรณ๐ซ ๐ก๐ž๐ญ ๐ž๐ข๐ง๐๐ž ๐ฏ๐š๐ง ๐๐ข๐ž ๐Ÿ๐Ÿ ๐ฆ๐š๐š๐ง๐๐ž๐ง ๐ข๐ง ๐๐ข๐ž๐ง๐ฌ๐ญ ๐›๐ข๐ฃ ๐ž๐ž๐ง ๐๐ข๐ซ๐ž๐œ๐ญ๐ž ๐œ๐จ๐ง๐œ๐ฎ๐ซ๐ซ๐ž๐ง๐ญ. ๐…๐จ๐ซ๐ฆ๐ž๐ž๐ฅ: ๐›๐ž๐๐ข๐ง๐  ๐จ๐ฏ๐ž๐ซ๐ญ๐ซ๐ž๐๐ž๐ง. ๐Œ๐š๐š๐ซ ๐ข๐ฌ ๐๐š๐ญ ๐š๐ฎ๐ญ๐จ๐ฆ๐š๐ญ๐ข๐ฌ๐œ๐ก ๐ž๐ž๐ง ๐๐ข๐ค๐ค๐ž ๐›๐จ๐ž๐ญ๐ž ๐ฐ๐š๐š๐ซ๐, ๐จ๐Ÿ ๐›๐ข๐ž๐๐ญ ๐๐ž ๐ฐ๐ž๐ญ ๐ญ๐จ๐œ๐ก ๐ž๐ž๐ง ๐ฌ๐จ๐จ๐ซ๐ญ ๐ฆ๐š๐ซ๐ ๐ž?


๐‰๐ฎ๐ซ๐ข๐๐ข๐ฌ๐œ๐ก ๐ค๐š๐๐ž๐ซ

 

Een concurrentiebeding is geen blanco cheque voor de werkgever. Op grond van artikel 7:653 lid 3 BW kan de rechter het beding geheel of gedeeltelijk vernietigen als de werknemer, gelet op het te beschermen belang van de werkgever, onbillijk wordt benadeeld.

 

Dat toetsingskader draait om รฉรฉn centrale vraag: staat het bedrijfsdebiet van de werkgever daadwerkelijk op het spel? Bedrijfsdebiet is goodwill, knowhow of klantrelaties waarvan misbruik reรซel dreigt, niet de blote wens om vertrek naar een concurrent te ontmoedigen. De rechter weegt dat belang af tegen het recht van de werknemer op vrije arbeidskeuze.

 

Let op! De looptijd van het concurrentiebeding moet wel een doel hebben. Een werkgever moet, ook vlak voor het einde van de termijn, nog steeds concreet maken welk risico voor het bedrijfsdebiet bestaat.

 

De uitspraak

 

Een inkoper had een concurrentiebeding van 12 maanden. Hij stapte, 13 dagen voor het einde van die termijn, over naar een concurrerend bedrijf in de tuinmeubelbranche. Zijn oude werkgever eiste daarom โ‚ฌ135.000,- aan boetes.

 

De kantonrechter oordeelde dat de werknemer het beding in beginsel had overtreden, maar vernietigde het beding toch. De werkgever had niet aangetoond dat haar bedrijfsdebiet daadwerkelijk werd geschaad: de werknemer kende geen actuele prijzen meer uit zijn hoofd en zijn inkoopkennis kwam vooral uit eerdere banen. De belangenafweging viel daarom in het voordeel van de werknemer uit.

 

Tips voor werkgevers ๐Ÿ’ก

 

Uit deze uitspraak volgen twee praktische lessen voor werkgevers die een concurrentiebeding willen handhaven.

 

Ten eerste is het onvoldoende om alleen te wijzen op de looptijd van het beding of het feit dat de werknemer nog binnen die termijn overstapte. Je moet concreet en met feiten onderbouwen welke vertrouwelijke kennis, klantrelaties of strategische informatie de werknemer heeft, en waarom die kennis bij de concurrent daadwerkelijk nadeel oplevert.

 

Ten tweede: leg vast welke functie en kennis de werknemer had, welke klanten of projecten daarbij een rol speelden, en waarom voortzetting van de bescherming nog gerechtvaardigd is naarmate het dienstverband langer geleden is beรซindigd.

 

https://opmaat.sdu.nl/content/ECLI_NL_RBZWB_2026_8666#ECLI_NL_RBZWB_2026_8666_4_De%20beoordeling_10

Gepubliceerd op LinkedIn, 25ย september 2026

Deze tekst is geschreven volgens de redactionele richtlijnen WVO Advocaten en is oorspronkelijk gepubliceerd op 25 september 2026. De laatste update van dit artikel vond plaats op 25 september 2026. De inhoud van deze pagina is geschreven en goedgekeurd door Samantha Kranenburg.